Vladimir Voronin a spus aseară la TV8 că el a depus plângere la Procuratură pe numele lui Sergiu Sîrbu, cu privire la încercarea de mituire a 14 deputați PCRM, cu scopul de a-i atrage în PD. Mai exact - Sîrbu îi propusese 300 de mii de Euro deputatei Bodnarenco. „În total, celor 14 deputați PCRM li s-au propus cinci milioane de euro. Peste câteva zile Sergiu Stati și-a cumpărat Jeep, iar peste o perioada Galina Balmoș și-a cumpărat apartament și automobil. CNA trebuie să verifice cu ce imobile și avere s-au ales, după ce au plecat din fracțiune”, a declarat Vladimir Voronin