Fostul prim-ministru al R. Moldova, Chiril Gaburici, ar fi a 4-a persoană cu dublă identitate, la fel ca și foștii democrați Vlad Plahotniuc, Serghei Iaralov și omul de afaceri Vaja Jhashiar. Anunțul a fost făcut în urmă cu puțin timp de deputatul Chiril Moțpan
„Eu vorbeam de patru persoane care ar deține dubla identitate, una care și-ar fi schimbat doar patronimicul. E vorba de Chiril Gaburici. În 2015, Gaburici și-ar fi schimbat patronomicul din Vasile în Valeri. IDNP-ul e același, deci există o persoană cu două identități. De ce a avut nevoie de această schimbare? Pentru că în 2011 ar fi fost dat în căutare de Federația Rusă, pentru trecerea ilegală a frontierei și uz de acte false. Trebuie să mai verificăm această informație și dacă e falsă, îmi voi cere scuze de la domnul Gaburici”, a spus Moțpan.