Actualul director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandr Esaulenco, ar urma să fie demis în viitorul apropiat, fiindcă „cineva de departe" i-ar fi cerut lui Igor Dodon să facă această mutare, spune Usatîi. Potrivit lui, noul director ar urma să fie Artur Gumeniuc, fost secretar al Consiliului Suprem de Securitate, actual vicedirector SIS. Mai amuzantă este modalitatea prin care vor să-l înlăture pe actualul director. Este implicat şi Mitropolitul Vladimir. Deja a treia zi se ocupă cu această misiune. Ei s-au gandit la combinaţia că actualul director este baptist şi că Mitropolitul Vladimir face gălagie 😂