Ce înseamnă asta:
Dacă Plahotniuc este în SUA - trebuie să părăsească de urgență SUA, altfel se poate aștepta la orice. Dacă nu e în SUA - el și membrii familiei sale nu vor mai putea intra în această țară până la anularea actului secretarului de stat american, ceea ce - la sigur e pe mulți ani. Deocamdată, averea și imobilele lui Plahotniuc nu sunt afectate și le poate gestiona prin intermediul unor reprezentanți/avocați.

Cert e un singur lucru: Plahotniuc nu este în siguranță în Europa de Est, iar semnalul transmis de SUA este un imbold și pentru alte state UE, dar și R. Moldova - să ceară și să-l tragă la răspundere pentru acțiunile sale.

Între timp:
Se știe că autoritățile moldovene au depus o cerere către INTERPOL pentru umărirea internațională a lui Plahotniuc. Încă nu s-a luat o decizie. Dar, dacă asta se întâmplă - probabil doar pocăința pe muntele Tibet îl mai poate salva. Dar și acolo e problemă - e mai aproape de ruși :D