Vlad Filat: Nu planificam să organizez această conferință de presă, dar atenția exagerată și speculațiile la acest subiect m-au obligat să fac acest lucru. Chiar îmi creează mie și altora anumite probleme.
Am demarat acțiunea privind eliberarea condiționată în aprilie 2019, când PD era la guvernare. Decizia privind reducerea pedepsei a fost luată în iulie, când ministrul al Justiției era Olesea Stamate.
În acea perioadă instanța a decis să-mi reducă pedeapsa cu peste 700 de zile, din cauza tratamentului degradant. Spre exemplu, din 24 de ore, 23 le petreceam în celulă și 1 oră afară. Nu vă doresc să treceți prin asta.
Potrivit legii, deținutul care a ispășit 2/3 din pedeapsă, are dreptul să ceară eliberarea anticipată. Eu personal am depus cerere pentru a-mi fi aplicat articolul 91 din CP, pentru a fi eliberat condiționat. În cadrul comisiei penitenciarului, pe 8 noiembrie, s-a constatat că sunt întrunite toate condițiile. Pe 12 noiembrie acest demers a fost trimis în instanța de judecată.
Din aceeași ediție
Vlad Filat: 12 noiembrie - nu pentru că Maia Sandu și-a asumat răspunderea în fața Parlamentului. 12 noiembrie - pentru că era penultima zi pentru depunerea acestui demers
"Deci, e o perioadă în care au fost 3 premieri și 3 miniștri ai Justiției. Încercarea de a căuta o legătură - eu tare sper că e din necunoștință".