Despre primele activități: După aceste 50 de luni de detenţie, în care am avut timp să analizez, să înţeleg mai bine anumite lucruri ce s-au întâmplat de-a lungul anilor, principala sarcină este să repar prejudiciul pe care l-am adus persoanelor apropiate, dar şi oamenilor care au avut încredere în mine şi pe care i-am dezamăgit, făcând mai multe greşeli politice. În acelaşi timp, am speranţa că voi avea posibilitatea să-mi demonstrez nevinovăţia în condiţiile unui proces echitabil. Aici mă refer şi la procesul aflat pe rol la CEDO