Președintele Igor Dodon a declarat aseară că liderul Partidului Platforma Demnitate și Adevăr ar fi înceract să preia anumite scheme ale lui Vlad Plahotniuc, după ce a ajuns la cârma Ministerului Afacerilor Interne. În replică, Andrei Năstase anunță că îl dă în judecată. „Năstase voia o parte din schemele lui Plahotniuc. Știa jumate de oraș chiar și video mi s-a spus că este, că ar fi luat bani. Eu i-am spus prim-ministrei Maia Sandu să fie mai atentă. Despre asta știu și mai mulți ambasadori. Năstase e cea mai mare dezamăgire a partenerilor din vest. Cum omul a ajuns la putere și-a arătat adevărata față. Știu mulți oameni din Chișinău. Poate la o anumită etapă vor apărea dovezi. Informația nu e de la SIS. Timpul va arăta”, a declarat Igor Dodon în cadrul emisiunii „Politica” de la TV8