Apple a lansat joi o aplicație care va permite utilizatorilor de dispozitive să se înscrie la trei cercetări medicale, permițând astfel cercetătorilor accesul la datele sale privind sănătate. Studiile sunt realizate în parteneriat cu instituții de cercetare, printre care Școala de Sănătate Publică Harvard T.H.Chan și Institutul Național de Științe ale Sănătății Mediului, ambele din SUA