Potrivit legii, Guvernul Sandu avea 3 zile (adică până mâine) timp să depună cererea de demisie. Președintele s-a grăbit să semneze decretul de demisie mai devreme. Acum deputații PAS analizează dacă e oportună adresarea la Curtea Constituțională, pentru a verifica dacă e constituțional ce se întâmplă acum