Din aceeași ediție
Guvernul Sandu pică în urma unei moțiuni de cenzură până marți. Sandu e decisă să nu dea înapoi, iar Dodon vrea să arate că el controlează procesele, deci nu va da nici el și o să arate who is the boss
Sandu mizează pe anticipate, dar nici PSRM și nici PD nu-i vor face acest cadou, pentru că rating-ul PAS e rachetă acum. Așadar, dau jos Guvernul, dar găsesc o formulă să pună altul în loc - provizoriu sau tehnocrat. Cu democrați plecați, care votează altfel, reformați, etc. Încă nu au găsit formula cum să împacheteze asta, dar acum se discută
Sandu și Năstase rămân în stradă (metaforic vorbind), căci deja nu mai pot fi deputați, situația avantajoasă pentru Maia Sandu se dezumflă, iar deciziile cu privire la anticipate se iau abia anul viitor când se reașează toți pe terenul politic. Între timp, PSRM e la guvernare și beneficiază din plin de atenția presei.
Voi ce credeți, cât de viabil vi se pare acest scenariu?
#WeAreAForce