1. Patimele electorale au trecut, trebuie să gândim la rece acum. Noi blocul ACUM vom avea un nr. mare de primari după aceste alegeri.
2. Mulțumesc oamenilor care au ieșit la vot, indiferent de opțiunea lor electorală.
3. Știu, sufăr și eu alături de voi.
4. Vreau să-i urez succes dlui Ceban în a implementa toate promisiunile făcute. Îl asigur că noi vom susține toate proiectele care vor aduce valoare adăugată în viața oamenilor.
5. Îmi asum această înfrângere. Este o consecință în întârzierea reformării spațiului vizual, întârzierea reformelor. Trebuie să vorbim și despre resursele uriașe pe care le-au avut contracandidatul.
6. În calitate de lider politic am înțeles că unii cetățeni simt că nu ne mișcăm prea repede în realizarea reformelor și am făcut prea multe compromisuri. Vreau să vă asigur că vom lucra pentru ca instituțiile să lucreze întru binele oamenilor.
7. În acest sens, am decis să facem o analiză lucidă, iar peste o lună vom dezbate aceste lucruri. Ne propune și o reformă internă a partidului, pentru ca să putem comunica mai intens cu cetățenii.
8. În ceea ce mă privește, voi fi consecvent - voi reveni la conducerea MAI pentru a combate corupția și voi coopera cu Primăria Chișinău pentru un trai mai bun al chișinăuenilor.
9. Am învățat să lupt pentru dreptate în stradă. Cea mai mare bătălie am câștigat-o împreună. Rezultatul din Capitală trebuie să-l privim cu modestie, ca pe un imbold să devenim mai buni. Trebuie să fim uniți.
Din aceeași ediție