China vrea să devină prima țară care lansează o monedă internă digitalizată. Experții sunt de părere că ar fi vorba atât de o inovație financiară, cât și dorința Beijingului de a avea un control asupra circulației numerarului. Plățile Electronice în Monedă Digitală vor fi susținute parțial de tehnologia blockchain și distribuite prin portofele digitale