De la începutul anului 2020, jucătorii Pokémon Go vor putea să concureze unul cu celălalt online în Go Battle League. Nu e prima dată când Pokémon Go îi face pe jucători să se lupte unul cu celălalt, însă de data aceasta bătălia va fi posibilă doar cu jucătorii din imediata apropiere. Cu excepția cazului în care ați ajuns la nivelul „Ultra” sau „Best”