După Adunarea Judecătorilor de vineri, unde au fost demiși membrii CSM, Ion Druță, președintele Curții Supreme de Justiție, a anunțat că-și va depune demisia din această funcție la începutul săptămânii viitoare. Dar nu-și depune mandatul de judecător :D