După ce zilele trecute s-a aflat că Energoalians a câștigat în arbitraj un dosar cu R. Moldova, în urma căruia țara noastră ar urma să plătească aproape 50 de mln de dolari SUA, ministra Justiției anunță că e vorba de o schemă bine pusă la punct. Asta știm cu toții. Cum ne asigurăm că nu suntem trași în țeapă? Iată ce mai spune Olesea Stamate:
„Este vorba de o schemă care a fost pusă în aplicare de anumite persoane pentru a estorca bani din bugetul public. Dacă este să căutăm, vom vedea că sunt niște pretinse datorii pentru consumul de energie electrică, care au fost cumpărate la un anumit preț și vândute la un preț dublu. Este o schemă destul de complicată. Este de fapt vizibil cu ochiul liber că a fost intenționat făcută această schemă ca ulterior să poată fi pretins Guvernului Republicii Moldova despăgubiri și achitarea acestor așa numite datorii".