„Este vorba de o schemă care a fost pusă în aplicare de anumite persoane pentru a estorca bani din bugetul public. Dacă este să căutăm, vom vedea că sunt niște pretinse datorii pentru consumul de energie electrică, care au fost cumpărate la un anumit preț și vândute la un preț dublu. Este o schemă destul de complicată. Este de fapt vizibil cu ochiul liber că a fost intenționat făcută această schemă ca ulterior să poată fi pretins Guvernului Republicii Moldova despăgubiri și achitarea acestor așa numite datorii".