Una dintre firmele IT mari ale Moldovei - BASS-Systems, cu conexiuni către Vlad Plahotniuc și Andronachi, și-a vândut pachetul majoritar de 51% către grupul tehnologic S&T AG Austria. După cum putem vedea, Plahotniuc și Șor vând lejer activele și își scot banii. Iar PG și CNA nu fac nimic