Vladimir Plahotniuc continuă să lupte de pe facebook cu rușii. Acesta îi felicită pe moldoveni cu ziua independenței, dar spune că nu-și poate risca siguranța sa sau a familiei și să se afle în țară, alături de prieteni și colegi, "tocmai pentru că am luptat cu toată fermitatea împotriva celor care au dorit să ocupe și să asuprească Republica Moldova". Sursa spune că se află în mare pericol