Robu solicită interpretarea articolului 137 din Constituție, „în sensul explicării dacă acesta restricționează puterea juridică a noțiunilor de inamovibilitate și independență, combinate cu normele speciale indicate supra pornirea urmăririi penale în privința judecătorilor Curții Constituționale, în timpul exercitării mandatului și după încetarea/ridicarea acestuia de către procurorul general, fără încuviințarea prealabilă a Curții Constituționale”.

Foarte încurcată frază, dar cel mai probabil se referă la foștii judecători, dar și la actualii: Pot sau nu fi urmăriți penal?!

Oare încotro duce sesizarea?