Democrații acuză actuala guvernare de uzurpare a puterii în stat, depunând o sesizare la Procuratură: „În perioada 8-15 iunie s-au comis încălcălcări ale Constituției și a hotărârilor Curții Constituționale de către Igor Dodon, Maia Sandu, Andrei Năstase, dar și 61 de deputați ai PSRM-PAS-PPDA. Acești subiecți, în perioada menționată, fără a avea nici un drept constituțional și legitim, au preluat puterea în stat, deși un șir de hotărâri ale Curții Constituționale arătau caracterul ilegal al acestor acțiuni”, menționează democrații