Maia Sandu a trimis o avertizare prin intermediul presei către Serviciul de combatere a spălării banilor: „Este o instituție în subordinea Guvernului și mă mir că are tupeul, în continuare, să saboteze lucrul organelor care încearcă să clarifice subiecte importante care țin de furtul miliardului și alte scheme de corupție"