Rolul lui Drăguțanu în furtul miliardului e principal. Faptul că nu avea pârghii e o prostie totală. El a avut rol cheie cu Andrian Candu pentru obținerea garanțiilor bancare. Acolo nu era neapărat de plătit bani, el totuși a decis să plătească bani din contul BNM. Ei au plătit 2 miliarde de lei pentru VB pe loc drept. Neavând niciun fundament legal.

Nu puteți aprecia talentul lui Plahotniuc. El din virgine făcea prostituate. La fel și cu bărbații. Când l-am cunoscut pe Drăguțan era un om onest.