Ministra Finanțelor Natalia Gavriliță anunță că a anulat un ordin din 2017, care prevedea ca doar firmele cu peste 200 de angajați pot participa la licitațiile privind asigurarea pazei. Potrivit ei, ar fi fost vorba de o schemă prin care aveau de câștigat firmele lui Plahotniuc.