Prim-ministra Maia Sandu și ministra Finanțelor Natalia Gavriliță au ieșit după ședința Guvernului și au explicat necesitatea creșterii taxelor. Ele au menționat că e un mare tupeu al PD să critice aceste inițiative, după ce au lăsat o gaură de 4.4 miliarde de lei în buget. Principalele teze:

🔘 Atunci când s-a adoptat reducerea TVA pentru HORECA și amnistia fiscală, a fost o obiecție a FMI. Acum, această instituție a cerut corectarea acestei politici.