Andrei Năstase declară că procurorul interimar Popa l-a chemat la el în birou pe fostul șef IGP Alexandru Pînzari. Asta în loc să dea curs unui raport întocmit de procurori referitor la Șor și Plahotniuc. Pînzari a declarat ulterior că a dat declarații pe dosarul uzurpării puterii de stat