Ministra Justiției Olesea Stamate a cerut azi la CSM revocarea din funcție a mai multor judecători din cadrul Consiliului Institutului Național al Justiției, invocând „suspiciuni de integritate”. Dânsa afirmă că judecătorii au fost subiectul mai multor investigații jurnalistice. Ar fi vorba despre Mariana Pitic, Oxana Robu, Ghenadie Pavliuc și Viorica Mihăilă