Deputații au votat unanim pentru închiderea magazinelor Duty-Free deschise în regiunea transnistreană. Ministra Finanțelor, Natalia Gavriliță, a cerut abrogarea proiectului care a permis vânzarea țigaretelor fără accize în magazinele Duty-Free din regiunea transnistreană. Potrivit ministrei, în primele cinci luni ale anului 2019 au fost comercializate un miliard de țigarete. Astfel volumul țigaretelor vândute este de trei ori mai mare decât volumul comercializat în Republica Moldova