Iurie Leancă: „În 2012, fiind ministru de Externe, eram în deplasare și am primit un telefon de la școala unde Tristan și-a început studiile și mi s-a spus că urgent trebuie să fac plata respectivă. Fiindcă eram plecat și mai aveam câteva zile până veneam la Chișinău, l-am sunat pe un bun amic de-al meu care mi-a fost coleg în compania unde am activat până atunci și l-am rugat să se ocupe de problema asta până revin eu acasă. La revenire, l-am întrebat: „Gicu, ai făcut?”, mi-a zis că a făcut. Am uitat de această problemă, i-am întors banii și atât”, a declarat Iurie Leancă.