Vlad Filat la ProTV: Mi s-a propus grațierea!
Filat: Cu vreo 3 ani în urmă mi s-a propus grațiere. Plahotniuc mi-a propus. Ca să demonstreze că e om bun. Primul lucru care trebuie făcut e ca omul să-și recunoască vina. Eu n-am acceptat. Eu vreau să-mi demonstrez nevinovăția.