Filat: "S-a făcut des legătura cu hotărârea de Guvern, care a generat cadrul legal pentru ca aeroportul să fie concesionat. Guvernul era condus de mine atunci. Eu știam că vine un investitor serios. La etapa când noi vorbeam despre concesionarea aeroportului, era nevoie de investiții de 200 mln de euro, pe care noi nu-i aveam.
Matematica e matematică, ea este necesară, numai că aveți în vedere că aeroportul din Tbilisi și altele la fel sunt concesionate. Problema e cine a concesionat și în care condiții. Cineva trebuia să calculeze, da, îmi cer scuze, dar nu eu trebuia să fac calculul acesta, ci Ministerul Economiei. Și în cazul aerportului ca și în cazul BEM am fost hrăniți cu promisiuni că este o fază incipientă, după care va veni o companie serioasă internațională.
Eu cred că Plahotniuc a fost beneficiarul la aeroport, Șor a fost doar interfață. Aici Plahotniuc cadouri chiar nu face".
Pe lângă asta, Filat a sugerat că intenționa să cedeze administrarea aeroportul rușilor, după discuțiile cu Vladimir Putin, fapt pentru care a fost criticat de moderatoarea Mariana Rață.