Despre cele 23 mln atribuite lui Filat de Kroll2
Vlad Filat: Am anticipat că voi figura în acest raport KROLL2. În raport se regăsește exact informația din sentința mea de condamnare. Fără expertiză financiară, fără să-mi fie demonstrat că sunt beneficiar, eu am fost condamnat. Dacă e să luăm suma care se regăsește în raport KROLL2, cei 23 mln dolari, iată ce vă pot spune:
1. Despre compania RODUS - am acte care demonstrează că suma de 5,5 mln Euro (7 mln dolari) a fost o zi sau 2 pe conturile ei. Ulterior înapoi s-a întors la o companie a lui Șor. Banii au fost furați, dar puși în spatele meu. Părerea mea e că aici procurorii și Șor s-au împărțit, inclusiv fostul meu avocat.
Rolul dnei Bețișor în această situație este mult prea mărit. Eu cunosc cine a lucrat pe dosarul meu. Ea doar a fost vocea în instanță. Totul a fost lucrat în spate de un grup de procurori în frunte cu Popenco. Cred că Plahotniuc nici nu știe de toate aceste detalii.
2. 2.7 Euro (3 mln de dolari). Suma este inputată altei persoane. Anterior, persoana și-a recunoscut vina, dl Rusu. A început să fie plătită această sumă. Procurorul era același, astfel a decis că aceeași sumă să mi-o impute și mie. Vă imaginați ce ilegalitate, aceeași sumă imputată în 2 dosare diferite.
3. Ultima parte a sumei. Mie mi s-au imputat companii din România și Moldova, care ar fi beneficiat de 10 mln de dolari. Când judeci o persoana trebuie să fie în baza probelor, dar nu că așa a declarat Șor. Aici găsiți informații (a prezentat un act) de la autoritățile R. Moldova unde se spune că nu am avut nicio calitate în aceste firme.
Cine a fost principalul beneficiar al furtului Bancar
Vlad Filat: Eu cred că principalul beneficiar a fost Șor, iar apoi a luat și Plahotniuc ceva.