Funcția de procuror s-a vândut în 2009 cu 2 mln de Euro
Vlad Filat: În 2009 chinuiam noi crearea AIE1. Înainte de ședința Parlamentului, cu o seara înainte, a fost acasă la mine dl Untilă cu Veaceslav Platon. Nu știam că vine și Platon. Au venit după 23.00 seara. Mesajul lor a fost unul direct: S-a decis vânzarea funcției de procuror cu 2 mln de Euro. Spuneau ei că această candidatura va fi din partea lui Urechean, dar este de fapt a lui Plahotniuc. Era vorba de Zubco, care este cumnat cu Sajin. Am vorbit și cu Ambasadorul SUA. A spus că este grav, dar a spus că e decizia voastră.