Despre Alexandru Tănase
Vlad Filat: „Îmi pare rău că l-am pierdut din echipă pe Alexandru Tănase. În mare parte e vina mea. Trebuia să am grijă de relația asta. Probabil, s-a simțit îndepărtat, izolat. Dânsul a avut și o obligațiune - să asigure implementarea unei reforme a justiției în urma căreia oamenii să aibă justiție, care face dreptate. Eu nu i-am încurcat. Eu cred că el a fost convins să plece. Plecarea dlui Tănase și a lui Godea a făcut parte din scenariul de slăbire a mea".