Prieteni, câteva update-uri de dimineață:
De cealaltă parte, deputata ACUM Maria Ciobanu anunță că va sesiza CSM-ul în raport cu Pleșca și CSP-ul în raport cu Bețișor pentru ca cele menționate de judecători să fie analizate conform legii și a procedurilor
Iată ce scrie deputatul Sergiu Litvinenco despre cazurile de abuz în justiție:
1️⃣ Am recepționat recent un material din partea unor foste judecătoare din cadrul Curții de Apel Chișinău. Este incredibil ceea ce se pare că făceau Adriana Bețișor și Ion Pleșca (Președintele Curții de Apel Chișinău) pentru ca deciziile date de judecători în diverse dosare ”luate la control” să iasă așa cum trebuie…
2️⃣ De exemplu, dosarul Șor a fost strămutat la Cahul doar pentru că a ajuns la cineva despre care Pleșca nu era sigur că-i va urma ad literam indicațiile; și acum e clar și de ce - dosarul trebuia ”plimbat” și tărăgănat astfel încât Șor să ajungă deputat, iar din Parlament să-l susțină pe Plahotniuc.
3️⃣ Sau, în dosarul Țuțu, pentru a ieși o decizie de achitare, a fost nevoie să fie alungat un judecător din complet; imediat după plecarea acestuia, Țuțu a fost achitat... Sau - alt caz - un personaj învinuit de spălare de bani a fost achitat urmare a solicitării venite chiar din partea procurorului Bețișor (care a fost introdusă dubios în acest dosar prin dispoziția vice-procurorului general Roșioru, or procurorul de caz nu a dorit să facă solicitarea de achitare).