Acesta a scris aseară că scrisoarea este un fals. "Un ambasador nu vorbește și nu scrie direct Prim-ministrului. Asa ceva este exclus. Corespondenta se face prin MAEIE, iar scrisorile se trimit exclusiv la minister. Ca sa închei - e o făcătură apărută pe niste site-uri sinistre. Nu stiu cine e autorul care mi-a falsificat semnătura și a inventat acest pseudo-document și sunt pînă acum supărat ca aceasta istorie nu a fost elucidată de organele competente."