Confirm negocierile care le-am avut cu Igor Dodon.
Nu am reușit să găsim un consens, pentru că mereu apăreau cerințe noi pe zona geopolitică, pe care PD nu le putea accepta.
Am înțeles abia ieri am înțeles că Igor Dodon face jocurile cu ACUM, înaintând anumite condiții inacceptabile pentru noi – și anume federalizarea țării. Coaliția era aproape făcută, dar a căzut atunci când n-am dorit să semnez documentul privind federalizarea. Asta însemna să-mi trădez țara și colegii de partid. Am acceptat multe, dar nu lucruri care erau împotriva țării.
Ceea ce a făcut Igor Dodon, ACUM și PSRM – este lovitură de stat. PSRM nu are legitimitate să mai participe la alegeri, deoarece a încercat să-și trădeze țara.
După ce ieri nu am ajuns la un numitor comun, i-am spus că în așa caz mergem la anticipate. A fost de acord. Dar după întâlnire a văzut că poate profita de naivitatea ACUM și și-a propus să-și subordoneze anumite instituții ale statului.
Tot ce s-a întâmplat azi e ilegal. Vom face toate demersurile pentru ca Moldova să nu ajungă într-o criză și mai mare.
Voi oferi probe mai multe organelor R. Moldova pentru a demonstra ilegalitățile lui Igor Dodon și a PSRM.
Toate instituțiile statului vor lucra în regim normal.
De azi nu mai avem un președinte legitim. Avem dreptul să alegem alt președinte care nu e compromis. Vom insista pe alegeri prezidențiale anticipate, dar și parlamentare anticipate.
PD va da dovadă de un comportament matur. Puterea acum nu e la nimeni, e în mâna oamenilor care trebuie să voteze.