Andrian Candu a organizat o conferință de presă acum câteva minute în care a vorbit despre negocierile PD cu PSRM și Dodon.
Iata cele mai importante lucruri:
“Președintele Dodon a întârziat ieri la ședința PSRM pentru că se afla la PD atunci și negocia cu dl Plahotniuc condițiile de formare a unei coaliții. Abia ieri au apărut în discuție niște solicitări, care pur și simplu nu pot fi acceptate. Vă citesc câteva dintre ele.
- interzicerea unionismului
- federalizarea țării, cu status special pentru r. transnistreană.
- modificarea acordului de asociere cu UE.
- alegerea președintelui țării de către Parlament.
- retranslarea canalelor media rusești în Moldova
- alegeri in Chisinau, fără a lua în calcul suburbii.
Din aceeași ediție
Alte declarații importante:
"Toate condițiile au apărut ieri. Cea mai gravă este cea care vizează federalizarea țării. Asta înseamnă trădarea țării de către președintele Dodon".
"Avem probe picante despre aceste discuții și negocieri".
"Cerem demisia președintelui Igor Dodon. Astfel, la toamnă solicităm organizarea alegerilor parlamentare anticipate și alegeri prezidențiale. Ne exprimăm dreptul de a organiza manifestații în care să ne cerem drepturile".
"Blocul ACUM a căzut în capcana PSRM. Nu ar trebui să accepte niciun vot comun cu socialiștii".
"Vizita lui Kozak a schimbat radical mersul negocierilor".
"Tot ce se întâmplă azi în Parlament e ilegal și va fi contestat".